Mnoho ľudí má nezrovnalosti čo to dverové kovanie je a kde sa dajú najlepšie využiť, napríklad kľučky, madlá či mušle. V tomto článku sa pozrieme na druhy dverného kovania a ich využitie.

Pokiaľ hľadáte návod ako vybrať kľučky na dvere, ako vybrať madlo na dvere alebo ako vybrať bezpečnostné kovanie, potom navštívte blog Laporte, kde sa dozviete mnoho zaujímavých informácií zo sveta posuvných systémov a stavebných puzdier, dverí, pergol či markíz.

Čo je kovanie na dvere

Dverové kovanie slúži na otváranie a zatváranie dverí. Celkovo sa vďaka dvernému kovaniu dá s dverami manipulovať. Okrem funkčných vlastností plní kovanie na dvere v interiéri aj estetickú funkciu. Existuje nespočetné množstvo designov, prevedení alebo typov.

Kliky na dveře - Laporte.cz Madla na dveře - Laporte.cz Mušle pro posuvné dveře - Laporte.cz
Kľučky na dvere Madlá na dvere Mušle na posuvné dvere

Typy dverového kovania

Z hľadiska použitia poznáme dverné kovanie do exteriéru alebo interiéru, teda či je kovanie použité vonku alebo vo vnútri. Interiérové ​​a exteriérové ​​kovanie sa od seba líšia spravidla materiálom, povrchovou úpravou a odolnosťou voči vetru a korózii.

Interiérové dverové kovanie

Do interiéru sa hodia kľučky, mušle na posuvné dvere aj madlá, ktoré sa využívajú napríklad do kancelárie alebo ako nalepovacie madlo na sklenené dvere.

Exteriérové dverové kovanie

Do exteriéru sa mušle na posuvné dvere neodporúčajú, skôr voľte na dvere madlá alebo Bezpečnostné kovanie. Bezpečnostné kovanie je nevyhnutnou výbavou každých vchodových dverí. Viac o bezpečnostnom kovaní sa dozviete v článku Ako vybrať bezpečnostné kovanie

Druhy dverového kovania

V tejto časti sa zameriame na konkrétne druhy dverného kovania, pretože mnoho ľudí má zmätok v pojmoch ako štítové dverové kovanie, bezpečnostné kovanie či mušle na posuvné dvere

Kľučky na dvere 

Kľučky na dvere sa rozdeľujú na tri základné typy. Štítové dverové kovanie, rozetové kľučky a bezpečnostné kovanie. Každý z týchto druhov má svoje špecifické parametre.

Všetky parametre a iné zaujímavé informácie sa dozviete, keď si prečítate článok Ako vybrať kľučky na dvere, aby vydržali dlho.

Štítové kľučky na dvere

Tento druh dverného kovania sa skladá z kľučky a štítu. Kľučka je teda v celku ako jeden kus.

Pri štítovom kovaní je potrebné brať do úvahy hlavne parameter rozstupu, teda vzdialenosť medzi osou kľučky a otvoru na kľúč, pretože je potrebné presne vyvŕtať diery do dverí. Ďalším parametrom je, ako pri všetkých druhoch kovania správne zmerať hrúbku dverí, pretože dĺžka upevňovacích doplnkov je zpravidla určená pre rôzne hrúbky dverí. Hrúbka dverí je najčastejšie určená ako interval.

Štítové dveřní kování - Laporte.cz

Štítové interiérové kľučky na dvere GEHRUNG 

Rozetové kľučky na dvere

Rozetové kľučky na dvere pozostávajú z dvoch častí. Jedna časť je samotná kľučka a druhú časť tvorí rozeta, teda otvor na kľúč k zámku dverí. Rozetové dverové kľučky majú zpravidla hranatý alebo okrúhly tvar, sú ploché alebo trčia do priestoru.

Černé kliky na dveře - Laporte.cz

Čierne interiérové kľučky na dvere GEHRUNG

Bezpečnostné kovanie

Bezpečnostné kovanie je určené pre vchodové dvere do bytu alebo domu. Ide o kovanie, ktoré je certifikované na základe bezpečnostných noriem. Je odolnejší voči vylomeniu alebo vytrhnutiu, a preto sa označuje ako bezpečnostný.

Bezpečnostní kování - Laporte.cz

Bezpečnostné kľučky na dvere ALT - WIEN

Bezpečnostné kovanie s krytom vložky ešte viac podporí bezpečnosť dverí. Ľudia v bytoch ale aj v domoch preferujú bezpečnostné kovanie v prevedení kľučka – guľa na vchodové dvere, pretože aj pri zatvorení dverí sa bez použitia kľúča človek nedostane dovnútra.

Bezpečnostní kování GEHRUNG

Bezpečnostné kovanie GEHRUNG so zakrytím

Viac o bezpečnostnom kovaní sa dozviete v článku na blogu s názvom Ako vybrať bezpečnostné kovanie

Madlá na dvere

V súčasnosti existuje mnoho druhov madiel na dvere. Pri výbere madla je nutné brať do úvahy mnoho parametrov. Medzi najdôležitejšie parametre patrí hrúbka dverí, rozteč dier ale aj umiestnenie madla. Podľa umiestnenia sú najčastejšími druhmi madlá na vchodové dvere a madlá na posuvné dvere. Ako na výber madla sa dozviete v článku Ako vybrať madlo na dvere

Madlá na vchodové dvere

Madlá na vchodové dvere sú z odolného materiálu, najčastejšie z nerezu, a spravidla sú šikmé alebo dlhé. Šikmé madlá na vchodové dvere sa používajú hlavne preto, aby sme mohli dvere odomknúť bez prekážky madla.

Madlo na vchodové dveře

Madlo na vchodové dvere HT 

Madlá na posuvné dvere

Ďalšiou kategóriou sú madlá určené pre posuvné dvere, často sa využívajú na sklenené dvere alebo na posuvné dvere na stenu. Na posuvné dvere do puzdra neodporúčame madlo použiť, pretože zabráni úplnému zasunutiu dverí do steny.

Madlo na posuvné dveře DOVER

Madlo na posuvné dvere DOVER 

Nalepovacie madlá

Nalepovacie madlá sú zvláštnou kategóriou madiel, pre ktoré nie je nutné vŕtať diery do dverí a riešiť meranie hrúbky dverí alebo rozstupu. Madlá sa lepia pomocou silného lepidla a zo skúseností môžeme povedať, že madlá sú pevné a zvládnu aj väčší nápor. Nie je potrebná žiadna údržba.

Nalepovací madlo KCH

Nalepovacie madlo na dvere KCH

Madlá na sklenené dvere

Väčšina madiel je určená na drevené či na sklenené dvere. Obsah balenia niektorých madiel zahŕňa aj upevňovacie doplnky (na drevo alebo na sklo), no v ponuke máme aj madlá bez upevňovacích doplnkov. Je teda na vás, aké doplnky zvolíte.

Pri použití madla na sklo odporúčame zvoliť špeciálne upevňovacie doplnky na sklo M6 alebo upevňovacie doplnky na sklo M8. (Správnu upevňovaciu sadu na upevnenie madla na sklo zvolíte podľa závitu na skrutky, teda M6, M8 atď. - táto informácia je uvedená na karte produktov). 

Mušle na posuvné dvere

Kovanie na dvere, ktoré je vhodné pre posuvné dvere do puzdra sú mušle. Mušle pre posuvné dvere majú veľkú výhodu v tom, že sú v jednej línii s dverami, teda netrčia do priestoru ako madlá alebo kľučky.

Mušle na posuvné dvere pôsobia minimalisticky, jednoducho a sú aj praktické na využitie. Ľudia ich obľubujú využiť napríklad do kúpeľne, do predsiene alebo do zasadačky v kancelárii.

Mušle na posuvné dvere so zámkom 

Tento druh mušlí sa využíva hlavne na posuvné dvere, ktoré chceme zamknúť. Spravidla sa tieto mušle so zámkom využívajú na posuvné dvere do kúpeľne alebo toaletu.

Mušle se zámkem

Mušle na posuvné dvere so zámkom HOPPE set 

Mušle pre posuvné dvere bez zámku 

Mušle na posuvné dvere bez zámku sú lacnejším variantom mušlí na dvere. Ich funkcia zamykania je obmedzená, teda tieto mušle slúžia len na otváranie a zatváranie dverí.

Černá mušle na dveře

Mušle na posuvné dvere MARCHESI

Pokiaľ hľadáte inšpiráciu alebo konkrétnu radu, prečítajte si náš blog so zaujímavými článkami alebo nás v prípade potreby neváhajte kontaktovať. Radi vám pomôžeme s orientáciou v produktoch alebo so samotným výberom.