Bezpečnostné kovanie na vchodové dvere je neoddeliteľnou súčasťou každých vchodových dverí. Pokiaľ neviete ako vybrať kovanie na vchodové dvere čítajte ďalej, pretože v tomto článku sa dozviete ako postupovať pri výbere kovania na vchodové dvere a akých kritérií sa držať. Ak hľadáte návod ako vybrať kľučky na dvere navštivte blog Laporte, kde sa dozviete mnoho užitočných informácií.

Čo je bezpečnostné kovanie?

Bezpečnostné kovanie sú kľučky vhodné na vchodové dvere a zaisťujú vysokú mieru bezpečnosti. Bezpečnostné kľučky musia prejsť certifikáciou bezpečnosti, aby sa mohli zaradiť do kategórie bezpečnostného kovania. Hlavnou funkciou je chrániť zadlabací zámok a cylindrickú vložku pred mechanickým alebo iným poškodením.

Cylindrická vložka je dverná vložka (fabka), ktorá slúži na odomykanie zámku vo dverách. Je to tá časť dverí, do ktorej vkladáme kľúč. Bezpečnostná cylindrická vložka má zvýšenú odolnosť voči prekonaniu, vytrhnutiu, vŕtaniu atď.

Bezpečnostné kovanie, teda bezpečnostné kľučky na vchodové dvere v kombinácii so správnymi bezpečnostnými dverami tvoria bezpečnostný prvok, ktorý ochráni súkromný alebo firemný majetok, teda dom, byt, kanceláriu alebo vstup do predajne. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, ako správne vybrať bezpečnostné kovanie na vchodové dvere.

Podľa čoho vyberať bezpečnostné kovanie na vchodové dvere?

Pri výbere je potrebné držať sa rôznych parametrov, ktoré si spoločne rozoberieme. Medzi dôležité parametre patrí hrúbka dverí, orientácia dverí a rozstup kovania.

Hrúbka dverí

Pri výbere bezpečnostného kovania alebo akéhokoľvek druhu dverového kovania je hrúbka dverí kľúčovým parametrom. Spravidla je tento rozmer intervalom, do ktorého by sa mal rozmer dverí vliezť. 

Orientácia dverí

Orientácia dverí je tiež dôležitým parametrom. Určuje nám, do ktorej strany sa dvere otvárajú, a podľa toho musíme vybrať aj bezpečnostné kovanie. Bezpečnostné kovanie HOPPE je vhodné pre ľavú aj pravú orientáciu dverí.

Avšak, ak potrebujeme rozlíšiť smer kľučky na vchodové dvere, riadime sa jasným pravidlom, ktorý je znázornený v obrázku:

Orientácia dverí - Laporte.sk
Pri určení či ide o pravú alebo ľavú kľučku sa postavte čelom k dverám a pokiaľ otvárate dvere pravou rukou (kľučka smeruje doprava k pántom dverí) - jedná sa o pravú kľučku. Pokiaľ dvere otvárate ľavou rukou (kľučka smeruje doľava k pántom dverí) - jedná sa o ľavú kľučku.

Rozteč bezpečnostného kovania

Rozstup (rozteč) je vzdialenosť medzi osou kľučky (štvorhranom) a osou kľúča. Túto vzdialenosť je nutné poznať v prípade, že volíme štítové dverové kovanie. Pri bezpečnostnom kovaní je táto vzdialenosť spravidla 90 mm, pre staršie bezpečnostné dvere je typický rozstup s rozmermi 92 mm.

Rozstup kľučky - Laporte.sk

Medzi akými variantami vybrať bezpečnostné kovanie?

Tak ako klasické interiérové kľučky na dvere tak aj kľučky na vchodové dvere majú svoje varianty. Známe a rozšírené sú štítové kľučky na vchodové dvere, avšak existuje aj rozetové bezpečnostné kovanie. Mnoho ľudí preferuje bezpečnostné kovanie na vchodové dvere s krytom vložky (s prekrytím) pred kovaním bez krytu vložky. Potom si vyberáme bezpečnostné kovanie kľučka-kľučka, kľučka-madlo alebo guľa na vchodové dvere.

Štítové kľučky na vchodové dvere New York 

Bezpečnostní kování Marchesi - Laporte.cz

Bezpečnostné kovanie na vchodové dvere s krytom vložky (s prekrytím) a jeho výhody

Bezpečnostné kovanie na vchodové dvere s krytom vložky (s prekrytím) volíme vtedy, keď chceme ešte viac zaistiť bezpečnosť. Vďaka prekrytiu vložky vzniká ochrana proti vylomeniu cylindrickej vložky. Prekrytie je zhruba centimeter vysoké, a pokiaľ potrebujeme prekryť pôvodné kovanie, musíme si premerať, či nebude vložka príliš krátka. Ak by bola vložka príliš hlboko, nedarilo by sa nám pri odomykaní zasunúť kľúč dostatočne hlboko a v konečnom dôsledku by sme dvere neotvorili.

Bezpečnostné kovanie HOPPE s krytom vložky 

Bezpečnostní kování HOPPE - Laporte.cz

Bezpečnostné kovanie MARCHESI s krytom vložky

Kování s krytem vložky - Laporte.cz
Bezpečnostné kovanie HOPPE bez krytu vložky

Bezpečnostní kování HOPPE - Laporte.cz

Prevedenie kľučka - guľa na vchodové dvere

Možností bezpečnostného kovania je mnoho, ale guľa na vchodové dvere je vhodnou alternatívou pre dvere s menšou frekvenciou otvárania. Vďaka guli sa vchodové dvere bez kľúča nedajú zvonku otvoriť. To zaisťuje bezpečnosť a pohodlie hlavne pre ľudí, ktorí si kladú otázku: "Zamkol som dvere?". Avšak bezpečnostné dvere aj gule na vchodové dvere spĺňajú svoju funkciu bezpečnosti keď sú zamknuté.

Kľučka - guľa na vchodové dvere Koule na vchodové dveře - Laporte.cz

Povrchová úprava bezpečnostného kovania

Bezpečnostné kovanie na vchodové dvere by malo byť z odolného materiálu, ktorý zvláda nepriaznivé vonkajšie podmienky. V dnešnej dobe existuje nespočetné množstvo druhov povrchových úprav, ako napríklad eloxovaný hliník, nerez, nerez mat, chróm atď. Zákazníci si povrchovú úpravu vyberajú na základe svojich preferencií, medzi ktoré patrí design alebo cena.

Bezpečnostné kovanie od renomovaných výrobcov, ktoré ponúkame, vyniká svojou kvalitou a dizajnom a treba podotknúť, že voči tomu je aj cena vyššia.

Ako vybrať bezpečnostné kovanie krok po kroku

Pokiaľ neviete postup ako vybrať bezpečnostné kovanie pre vaše dvere, potom sa držte nasledujúceho manuálu, a určite si dobre vyberiete.

  1. Premyslite si dizajn a farebné prevedenie kľučky na dvere, podľa potreby kovanie zlaďte s interiérovými kľučkami,
  2. Zmerajte si potrebné parametre, ako rozteč, hrúbku dverí,
  3. Určite orientáciu dverí, teda či ľavá alebo pravá kľučka (niektoré kovania majú univerzálny smer)
  4. Vyberte si varianty kovania: bezpečnostné kovanie s krytom vložky / bez prekrytia, kľučka - kľučka alebo kľučka - guľa na vchodové dvere,
  5. Vyberte si kvalitného výrobcu z našej ponuky, teda bezpečnostné kovanie HOPPE alebo MARCHESI,
  6. Pokiaľ potrebujete poradiť s výberom kovania, neváhajte nás kontaktovať, spoločne kovanie vyberieme.