V tomto článku sa zameriame na jeden z ďalších prvkov dverného kovania, na madlá na dvere. Zvyčajne sa madlá využívajú na vchodové dvere, posuvné dvere alebo klasické dvere v interiéri. Môžu sa však použiť aj na posuvné brány do stodoly, do stajne, alebo altánku na záhrade, alebo napríklad ako madlo na sklenené dvere

madlo na vchodové dveřemadlo na vchodové dveře

Zdroj: Pinterest

Miesto použitia je dôležité pre výber materiálu madla na dvere

Pre exteriér je vhodné nerezové madlo, pretože nerez skvele odoláva vonkajším poveternostným vplyvom aj dažďu. Nerezové madlo má rôzne povrchové úpravy. Vybrať si môžete napríklad čierne nerezové madlo na dvere, alebo nerezové madlo s povrchovou úpravou mat, ktoré sa hodia ku všetkým prevedeniam dverí. 

Okrem nerezového madla sa dá použiť napríklad kované madlo na dvere alebo madlo z ocele. Oceľ je tiež vysoko odolný materiál, ktorý znesie dážď aj iné nepriaznivé podmienky, preto sa hodí aj do exteriéru.

Nerezové madlo a madlo z ocele sú vhodné aj do interiéru.

V interiéri môže byť použité aj madlo z hliníka, ktoré sa hodí aj k hliníkovému posuvnému kovaniu. Vďaka povrchovej úprave "elox" je aj hliník vhodný do vonkajšieho prostredia.

Odporúčame na vchodové dvere alebo na dvere do exteriéru voliť nerezové dverné madlá.

Hliníkové a nerezové madlo aj ako madlo na sklenené dvere

Nerezové madlo alebo madlo z hliníka je možné použiť aj ako madlo na sklenené dvere. Rozdiel je v upevňovacích doplnkoch. Nie každé nerezové madlo slúži aj ako madlo na sklenené dvere, avšak ponuka je široká, a vy si môžete ľahko vybrať to najlepšie madlo na sklenené dvere, ktoré môžete na sklo jednoducho prilepiť alebo priskrutkovať.

V interiéri sa dá madlo na sklenené dvere využiť na dvere do kancelárie alebo napríklad na sklenené posuvné dvere do kúpeľne. V exteriéri sa zase madlo využije na sklenené dvere terasy alebo preskleného altánku.

Podľa akých parametrov vyberať madlá na dvere, a čo znamenajú?

Pokiaľ chceme vybrať vhodné madlo na vchodové dvere, madlo na posuvné dvere alebo madlo na sklenené dvere, potrebujeme poznať hneď niekoľko parametrov. Čo však jednotlivé parametre znamenajú?

Rozmery madla na dvere

Do rozmerov madla môžeme zaradiť napríklad celkovú dĺžku madla alebo šírku madla.

rozmery madla na dvere

Rozteč dier

Rozstup dier je jeden z hlavných parametrov madla na dvere. Ukazuje nám, ako ďaleko sú od seba diery na upevnenie madla na dvere. Vďaka tomuto parametru je možné správne vyvŕtať diery do dverí alebo vybrať pre už vyvŕtané diery vhodné madlo na dvere.

Vynesenie

Vynesenie sa jednoducho môže nahradiť slovným spojením "odsadenie od dverí", teda ako bude dverné madlo vystupovať od dverí do priestoru. Vynesenie je dôležité hlavne pokiaľ nie je v miestnosti dostatok priestoru na použitie madla, aby sa dvere dali funkčne otvárať a nedochádzalo k poškodeniu.

Vynesenie madla na dvere

(Metrický) Závit

V popisoch produktov madiel sú závity označované skratkou napríklad M6, M8 alebo M12. Jednoducho povedané, metrický závit označuje vonkajší priemer otvoru/diery a určuje o akom priemere by mali byť použité upevňovacie skrutky. V prípade závitu M6 bude priemer závitu 6 mm.

Upevňovacie doplnky

Väčšina madiel ponúkaných na e-shope Laporte.cz je BEZ upevňovacích doplnkov. Upevňovacie doplnky sú skrutky, pomocou ktorých sa pripevňuje madlo na dvere. Môžete si ich kúpiť u nás v kategórií príslušenstvo.

Môžete si vybrať upevňovacie doplnky podľa montáže: doplnky na jednostrannú montáž alebo doplnky na obojstrannú montáž madla na dvere. Ďalej rozlišujeme či sú madlá montované na sklenené dvere alebo dvere z dreva.

Dúfame, že aj vďaka tomuto článku zvládnete vybrať to najlepšie madlo na dvere, ktoré vám vyhovuje. Pokiaľ potrebujete našu pomoc pri výbere, kontaktujte nás na tel. čísle alebo e-mailom info@laporte.cz

Podpis