Čo je to posuvný systém na dvere?

Posuvný systém je sústava prvkov, ktoré na seba vzájomne pôsobia, a vy vďaka nim môžete posúvať rôzne veci. Asi najznámejšie sú systémy pre posuvné dvere. Vy ale môžete posúvať množstvo iných vecí. Napríklad:

 • posuvné mreže,
 • posuvné vráta,
 • posuvné okenice a slnolamy,
 • bazénové zastrešenie,
 • plachty
 • a mnoho ďalších vecí. 

Posuvný systém, či už pre dvere alebo plachtu, má rovnaké alebo veľmi podobné prvky. Všeobecne sú to:

 1. Pojazdová koľajnica
 2. Uchytenie pojazdovej koľajnice
 3. Doraz
 4. Pojazdy 
 5. Príruba
 6. Doraz
 7. Spodné vedenie
 8. Madlo / kľučka / mušla na posuvné dvere

Jednotlivé komponenty pre posuvný systém dverí sme rozobrali v sprievodcovi výberom kovania, kde vám ukážeme, ako si môžete kovanie na posuvné dvere zostaviť sami.

Máte modernú domácnosť? Zvoľte posuvný systém na dvere

Systém posuvných dverí je perfektný v tom, že robí izbu atraktívnejšou a modernejšou. Dnes nájdete množstvo kovania z kvalitného materiálu. Keď ho doplníte o dizajnové dvere, ktoré ladia s interiérom, vytvoríte nielen útulný domov, ale aj vzhľad modernej domácnosti.

Posuvné systémy na dvere vám dávajú možnosť funkčnej a flexibilnej domácnosti. Usporia vám veľa miesta, zároveň sa dajú zamykať a vylepšia tesniace vlastnosti. Áno, posuvné dvere nikdy nebudú tesniť rovnako dobre ako tie klasické, ale nie vždy je to potrebné, napríklad v prípadoch, keď máte nainštalovanú rekuperáciu. Kvôli správnemu prúdeniu vzduchu výrobcovia požadujú nevzhľadné vetracie mriežky v dolnej časti dverí. Závesný posuvný systém na posuvné dvere vám ale umožní správnu cirkuláciu vzduchu bez použitia mriežok alebo skracovania dverí.

Pri správnom výbere vám dokáže posuvný systém dverí vydržať skutočne dlho. Aby výrobcovia zaistili dlhú životnosť, celý posuvný systém testujú a zisťujú, ako dlho dokáže spoľahlivo fungovať. Napríklad spoločnosť HELM vďaka týmto záťažovým testom dokáže garantovať 100 000 cyklov (zatvorenie a otvorenie), čo je 27 rokov funkčnosti pri otváraní 10× denne.

Garance životnosti posuvného systému na dveře

Ak by sa vám predsa len nejaká súčiastka pokazila, nie je problém ju jednoducho vymeniť. Posuvné systémy dverí, ktoré máme v ponuke s tým počítajú, a tak si môžete náhradný diel objednať alebo reklamovať v rámci 5-ročnej záruky. Tú najskôr nevyužijete, pretože sme doteraz žiadnu reklamáciu nezaznamenali.

Pre tých, ktorí si chcú vybrať posuvný systém ako celok, sme zostavili sady kovania pre posuvné dvere, jež vám výběr ještě více usnadní.

Je dôležité mať systém posuvných dverí z kvalitného materiálu?

Kvalitný materiál je základom dlhej životnosti posuvného systému. Určite si vybavíte posuvné alebo zhrnovacie dvere, ktoré vŕzgajú, kývajú sa už vtedy, keď ich montujete, a ste radi, že ich vôbec otvoríte. To je ukážka zle zvoleného materiálu, ktorý sa odráža nielen na cene. Ísť cestou kvality sa vám najviac oplatí napríklad pri posuvných dverách do stavebného puzdra, pretože ich výmena je potom veľmi komplikovaná a nákladná. Naviac, nekvalitný posuvný systém má ďaleko kratšiu životnosť, a vo výsledku sa vám vynaložené financie vrátia veľmi skoro. Z čoho teda vyberať?

Posuvný systém z hliníku použite i v exteriéri

Pokiaľ hľadáte tiché posuvné dvere, ktoré sú vhodné nielen do interiéru, ale môžete ich namontovať aj von, voľte hliník. Funguje spoľahlivo za každého počasia a oproti oceli má odolnejší povrch. Ako také hliníkové kovanie zostaviť? To sa dozviete v článku: Urobte si zo svojich posuvných dverí módny doplnok. Môžete si potom vytvoriť napríklad dizajnové posuvné slnolamy.

Posuvný slunolam - Laporte.cz

Oceľový systém posuvných dverí unesie aj 2-tonové brány

Oceľ už svojim názvom pripomína klasický materiál, ktorý môžete použiť snáď všade. Jeho obrovskou výhodou je to, že unesie aj 2-tonové brány alebo dvere, a preto je ako stvorený na použitie v exteriéri. Pre svoj industriálny vzhľad si nájde svoje miesto aj v interiéri, ktorému dokáže vykúzliť netradičný design.

Ako zostaviť oceľové kovanie vám poradíme v článku: Výber kovania na posuvné vráta závesné.

Oceľ môžete mať v dvoch variantoch. Prvý variant je oceľ žlto pasivovaná. Je ideálna práve pre netradičný vzhľad a žltá farba na seba pritiahne pozornosť. Pasivácia je proces, ktorý na oceli vytvorí ochrannú vrstvu. Vďaka tomu znesie nielen slnečné lúče, ale aj dážď a sneh. Skrátka všetky vplyvy počasia.

Čo sa designu týka, krásne vynikne na bielych dverách, ale aj červených alebo čiernych. Posúďte sami.

Ocelový systém posuvných dveří - Laporte.cz

Druhým variantom materiálu pre posuvné systémy na dvere je oceľ strieborne pozinkovaná. Je to štandardná povrchová úprava, ktorú môžete vidieť napríklad na plotoch. Má v sebe vlastnosti kvalitnej ocele, a zároveň veľmi dobre vyzerá. Pokiaľ máte stavbu v modernom štýle, môže to byť perfektný dizajnový doplnok.

Posuvné systémy na dveře

Posuvné systémy na dvere vyberajte od preverených výrobcov

Pokiaľ budete vyberať posuvný systém na dvere, voľte výrobcu, ktorý je preverený. Jedine tak dostanete kvalitu, ktorú požadujete. Výrobcov je veľké množstvo, ale nie každý svoje výrobky testuje a skúša. Nižšie nájdete zoznam tých, ktorých sme sami preverovali.

Terno Scorrevoli a jeho neviditeľné posuvné systémy na dvere

Terno Scorrevoli je tu s nami cez 70 rokov a vyrába práve posuvné systémy pre dvere a nábytok. Zameriava sa nielen na zlepšovanie existujúcich produktov, ale aj na minimalistický a funkčný dizajn. Jeho výsadou je skryté kovanie, kedy vidíte len dvere a koľajnica je ukrytá za samotnými dverami, čo vytvára jedinečný efekt.

Posuvný systém na dveře - Laporte.cz

Neviditeľný posuvný systém

HELM je univerzálne riešenie pre akýkoľvek posuvný systém

Keď budete veľa pátrať, zistíte, že HELM už 95 rokov vyrába a zdokonaľuje posuvné systémy nielen pre dvere, ale aj pre posuvné brány, rolety a žalúzie, vráta, ale aj závesy a divadelné opony. Jeho výsadou je práve univerzálnosť a možnosť špeciálnych aplikácií. Vymyslite si, čo by ste chceli posúvať, a HELM na to určite nájde riešenie. HELM je nemecký výrobca hliníkového, ale aj oceľového kovania, ktoré unesie aj veľmi ťažké bremená, a to až do hmotnosti 2 ton. Preto si aj vy môžete vyrobiť posuvné zastrešenie bazéna a my v Laporte vám ho pomôžeme rozpohybovať.

Posuvný systém dveří - Laporte.cz

Čierne kovanie pre posuvné dvere 

SOLIDO, to je synonymum pre tichý posuvný systém

Solido je produktový rad nemeckého výrobcu HELM. Pod Solidom tak očakávajte prevažne hliníkové kovanie. Jeho najväčšou prednosťou je práve tichý chod, a ešte k tomu, hodí sa do každého interiéru aj exteriéru. S jeho systémami sa môžete pekne vyhrať, pretože má jeden typ kovania, ale rôzne varianty montáže. Hrať sa môžete so zakrytím koľajnice alebo môžete pridať tlmenie či synchronizáciu dverí.

Posuvné systémy na dveře - Laporte.cz
Hliníkove kovanie Solido

Jedna z troch najväčších spoločností na svete? To je DORMAKABA

Dormakaba sa zaoberá nielen posuvnými dverami, ale aj systémom otočných dverí a konštrukčne veľmi dobre zvláda aj posuvné dvere, ktoré sú zakrivené. Je to spoločnosť, ktorá je zo Švajčiarska a má dlhú tradíciu práve v technických riešeniach. Spája požiadavky zákazníkov s inovatívnymi riešeniami, a vytvára produkty, ktoré len tak niekde nenájdete.

HAWA je líder v oblasti posuvných systémov

Hawa je výrobca pochádzajúci zo Švajčiarska. Je na trhu cez 50 rokov a neustále hľadá to najlepšie riešenie všetkých možných posuvných systémov. Verí, že kvalita sa skrýva v detaile a vďaka tomu môže vytvoriť dlhodobé a spoľahlivé riešenie. Preto je svetovým lídrom na trhu posuvných systémov a má za sebou vyše 350 patentov.

Nech už vyberiete akéhokoľvek výrobcu, verte, že s týmito rozhodne chybu neurobíte. Dúfame, že si vyberiete správne a posuvný systém dverí vám bude slúžiť dlhé roky.

Michaela Hakenová, texty na web - Laporte.cz