Systém posuvného kovania sa môže zdať zložitý. V skutočnosti to tak nie je. Pozrite sa s nami, ako vybrať tie správne komponenty. Vďaka nim si zostavíte svoje posuvné kovanie sami. Alebo môžete vyberať z už hotových sád pre posuvné dvere, ktoré sme pre vás pripravili.

Než začnete vyberať, je dôležité pripraviť si 3 základné údaje. To sú:

 •         šírka stavebného otvoru (vrátane zárubní),
 •         materiál dverí,
 •         váha dverí.

Celý systém posuvných dverí sa skladá z: 

Všetky komponenty sú vyrobené z:

 •         hliníka,
 •         ocele žlto pasivovanej (pasivácia = ochranná vrstva ocele),
 •         ocele strieborne pozinkovanej (označenie agrar).

Výber necháme na vás. Čo vám vyhovuje viac. Všetky materiály môžete využiť ako v exteriéri, tak v interiéri. Pokiaľ požadujete čo najtichší chod, odporúčame hliník. Oproti oceli má naviac odolnejší povrch.

Vozíky

Vďaka vozíkom dvere jazdia sem a tam. Vozík sa skladá z koliesok, na ktoré sa prenáša váha dverí, zo samotného tela vozíka a upevňovacieho šróbu, ktorý pripevníte k dvernému krídlu.

Teraz si pripravte váhu vašich dverí. Tá bude pri výbere vozíkov rozhodujúca. Platí zásada:

Na 1 kus dverí použite 2 kusy vozíkov.

Vďaka tomu sa optimálne rozloží hmotnosť a vráta alebo dvere budú jazdiť v úplnej rovine.

Pojazdy vyberajte podľa ich maximálnej nosnosti. Pri každom výrobku ju nájdete uvedenú. Nezabudnite na to, že na dverách sú pojazdy 2, teda nosnosť vynásobte dvoma.

Napr. Máte dvere široké 80 cm. Sú plné a sú z borovice, vážia 55 kg. Vyberte si systém HELM 100. Ten teda budete vyberať i v pojazdoch. Nájdete si pojazd s názvom "Pojezd na posuvné dveře HELM typ 91, dvojpárový” Jeden vozík má nosnosť 45 kg. 45 kg vynásobíte 2 a dostanete 90 kg. To je maximálna nosnosť pojazdov. Pretože vaše dvere vážia len 55 kg, môžete pojazd HELM 100 použiť. 

Menšie upozornenie: Každé drevo má inú váhu. Preto si vždy dopredu zistite, koľko vážia práve vaše dvere.

Máte vybraný vozík? Potom si zapíšte názov. Budete ho ešte potrebovať.

Odporúčame:

Vyberajte dojpárové vozíky. Prečo? Dvojpárový pojazd má 4 kolieska. Tie lepšie rozložia váhu, toľko sa neopotrebujú a tiež dlhšie vydržia.

Častá chyba:

Mnohí z vás si u nás na jedny veľké a ťažké dvere objednávajú pojazdy 3. To je však veľká chyba. Môže sa totiž stať, že koľajnica bude mať po montáži drobné nerovnosti. Váha dverí nebude rovnomerne rozložená. Vznikne situácia, že jedno koliesko vozíka bude zaťažené a druhé vo vzduchu. Vďaka kvalite materiálu to pojazd chvíľu vydrží, ale cca za 2 roky ho môžete vymeniť.

Pojazdy montujte vo vzdialenosti 1/6 (šírky dverí) od okraja.

Napr. šírka dverí je 80 cm. Ich 1/6 je 13,3 cm. Ľavý vozík bude umiestnený vo vzdialenosti 13,3 cm od ľavého okraja, pravý bude vo vzdialenosti 13,3 cm od pravého okraja.

Pojezd HELM jednopárovýPojezd HELM 150Pojezd Helm dvoupárový

Ukážka vybraných pojazdových vozíkov.

Koľajnica

Koľajnica je taký tunel, do ktorého zasuniete jednotlivé pojazdy.

Výber koľajnice už nie je tak ťažký. Pretože ste si starostlivo zapísali názov vozíka, potom jednoducho nájdete názov koľajnice. 

 Napríklad ste si vybrali HELM 100. V kategórii koľajníc teda budete hľadať Pojazdovú koľajnicu systému HELM. Z ponuky vyberiete "Pojazdová koľajnica na posuvné dvere HELM (prírez na mieru)". Veľkosť profilu je to číslo za názvom. V našom príklade teda 100. Veľkosť / typ teda vyberiete z ponuky možnosť 100.

Veľkosť a vzhľad už máte. Teraz už len vybrať vhodnú dĺžku.

Minimálna dĺžka koľajnice = 2 x šírka stavebného priestoru

Zostaňme pri príklade. Vezmite si údaj šírky otvoru dverí. Pretože chcete dvere so šírkou 80 cm, šírka otvoru dverí by mala byť tiež 80 cm. Minimálna dĺžka koľajnice je teda 2 x 80 cm = 160 cm. Koľajnicu objednávajte minimálne 160 cm dlhú. 

TIP: Pre spojenie viacerých koľajních slúži spojovacia príruba. Jednoducho vsuniete konce koľajníc a pritiahnete šróby.

Kolejnice ocelová HELM Kolejnice hliníková SolidoKolejnice Helm agrar

Ukážka vybraných vodiacich koľajníc.

Uchytenie (alebo upevnenie)

Koľajnicu musíte pripevniť na strop alebo stenu. Môžete ju pripevniť na priamo pomocou hmoždiniek alebo použijete uchytenie. Uchytenie sa ďalej delí podľa spôsobu použitia. A to:

Vždy sa uistite, že podklad celý posuvný systém vrátane dverí unesie (či má dostatočnú nosnosť).

 Nie každá stena domu alebo miestnosti je rovná. Prípadne potrebujete odsadiť posuvné dvere od steny, napr. kvôli zárubniam. Preto použite výškovo nastaviteľné uchytenie. Spodná časť uchytenia slúži k zasunutiu koľajnice. Vrchnú časť si nastavíte pomocou šróbov na požadovanú výšku. Ku stene výškové uchytenie upevníte pomocou upevňovacej konzole (čiže nosného uholníka), kedy uchytenie do konzoly jednoducho zasuniete.

V našom príklade zvolíme uchytenie na stenu Helm 100. Tým, že máme 160 cm dlhú koľajnicu, potrebujeme minimálne 3 upevnenia. Všeobecne platí, že rozostup medzi uchyteniami by mal byť maximálne 75 cm.

Uchycení kolejnice Helm na stěnuUchycení kolejnice Helm na stropUchycení hliníkové kolejnice na stěnu

Ukážka vybraných uchytení koľajnice.

Príruby

Príruba slúži na pripevnenie dverného krídla ku šróbu pojazdu. Môžete sa stretnúť s názvom držiak.

Pri drevených dverách použite oceľovú prírubu, pri sklenených špeciálnu prírubu pre sklenené dvere, ktorá je stavaná na hrúbku skla 8 - 10 mm.

 V našom príklade chceme použiť masívne dvere. Tu použijeme prírubu s názvom “Držiak pre drevené konštrukcie HELM Typ 93”. Opäť vyberte veľkosť / typ 100.

PřírubaPříruba Solido 80Příruba na skleněné posuvné dveře

Ukážka vybraných prírub.

Doraz

Doraz zabraňuje pojazdom, aby vyšli z koľajnice. Na každú stranu koľajnice teda umiestnite jeden. Zároveň pomocou dorazu ovplyvníte rozsah, kam až sa dvere môžu posunúť.

 Pri hliníkovom kovaní môžete použiť aj tlmenie, ktoré dvere plynule zasunie. Veľmi sa hodí pre sklenené dvere.

 Výber dorazu pre náš príklad bude opäť podľa názvu. Teda koľajnicový doraz HELM 100 , krátky doraz.

Doraz pro posuvné dveřeDoraz do hliníkové kolejniceTlumení do hliníkové kolejnice

Ukážka vybraných dorazov a tlmení do koľajníc.

Spodné vedenie

Spodné vedenie zaisťuje, aby nedochádzalo k bočným výkyvom vrát alebo dverí.

Druhov spodného vedenia je viac. Väčšinou z nich sme popísali v samostantom článku. Pri použití v exteriéri nie je veľmi vhodné používať držiaky. Padá do nich lístie, môže tam zamrznúť voda a údržba je nakoniec náročná. Odporúčame preto použiť vodiacu kladku a vodiacu lištu, ktorú buď zafrézujete do dverí, alebo ku dverám prišróbujete.

V interiéri zasa odporúčame spodné vedenie pre sklenené alebo drevené dvere.

Pre náš príklad teda vyberieme spodné vedenie. Pretože máme masívne dvere, bude sa nám hodiť princíp vodiaceho profilu so spodným vedením. Do dverí zafrézujete vodiaci U profil, na zem umiestnime vodiaci čap, ktorý bude jazdiť vo vodiacom profile. Pri spodnom vedení už kompatibilitu riešiť nemusíte.

Spodní vedení ocelové HelmPodlahové vedení HelmPodlahové vedení skleněných dveří

Ukážka vybraných komponentov spodného vedenia.

Madlá a ďalšie doplnky

Čerešničkou na torte potom pre vás bude výber madiel. Záleží, čo preferujete a čo sa vám páči. Berte v úvahu, že pri použití madla sa dvere nemôžu plne zasunúť.

Kompatibilita

Kompatibilitu jednotlivých komponentov zaistíte jednoducho. Vždy vyberajte podľa názvu výrobku.

V našom príklade sme vybrali radu výrobkov HELM 100. S týmto názvom teda vyberiete:

 •         vozíky,
 •         koľajnicu,
 •         uchytenie,
 •         príruby,
 •         dorazy,

 Dúfame, že ste sa zorientovali vo výbere. Pokiaľ máte akúkoľvek otázku, obráťte sa na nás.

Článek pro Vás sepsal Dalibor z Laporte.cz