Systém kovania na posuvné dvere sa môže zdať zložitý. V skutočnosti to tak nie je. Pozrite sa s nami, ako vybrať to správne kovanie na posuvné dvere. Vďaka komponentom, ktoré si predstavíme, si zostavíte svoje posuvné kovanie sami. Alebo môžete zvoliť už hotové sady kovania pre posuvné dvere, ktoré sme pre vás pripravili.

Než začnete vyberať, je dôležité pripraviť si 3 základné údaje. To sú:

 • šírka stavebného otvoru (vrátane zárubní),
 • materiál dverí,
 • váha dverí.

Výber komponentov kovania pre posuvné dvere závisí aj od spôsobu montáže:

Kovanie pre posuvné dvere na strop

Kovanie pre posuvné dvere na stenu

Posuvné dvere do stavebného púzdra

Tento typ montáže uprednostňujú firmy, ktoré využívajú kovanie na posuvné dvere ako dopravníkový systém pri výrobe.

Tento typ montáže sa využíva najčastejšie, dôležité je vedieť, či stena unesie bremeno kovania na posuvné dvere a posuvné dvere.

Stavebné púzdro sa využíva v bytoch alebo domoch a šetrí priestor.

Sady kovania na posuvné dvere na stenu a sady kovania na posuvné dvere na strop

Sady kovania na posuvné dvere si môžete vybrať, ak neviete, ako kombinovať komponenty, aby ste zaistili funkčné kovanie na posuvné dvere. Vybrať si môžete oceľové sady kovania na posuvné dvere HELM alebo sady kovania pre posuvné dvere HELM AGRAR. V ponuke máme aj hliníkové sady kovania pre posuvné dvere. Trendom je čierne posuvné kovanie pre dvere retro, ktoré nájdete aj v kategórii sady kovania na posuvné dvere.

Stavebné puzdrá na posuvné dvere

Stavebné puzdro na posuvné dvere je kovová konštrukcia, vďaka ktorej sa posuvné dvere zasúvajú do steny, ktorá je z muriva alebo sadrokartónu. Posuvné dvere montované na stenu síce nevyžadujú stavebný zásah, ale predsa len zaberajú miesto. Naproti tomu, stavebné puzdro na posuvné dvere zaistí viac miesta vďaka tomu, že sa posuvné dvere zasúvajú do steny. Stavebné puzdro na posuvné dvere teda ušetrí miesto v oblasti posuvných dverí a vznikne tak voľný priestor, napríklad na nábytok.

Všetky stavebné puzdrá na posuvné dvere nájdete v kategórii Stavebné puzdrá.

Celý systém posuvných dverí sa skladá z:

Všetky komponenty kovania na posuvné dvere sú vyrobené z: 

 • hliníku,
 • ocele žlto pasivovanej (pasivácia = ochranná vrstva ocele),
 • ocele strieborne pozinkovanej (označenie agrar).

Výber necháme na vás. Čo vám viac vyhovuje. Všetky materiály môžete využiť ako v exteriéri, tak interiéri. Pokiaľ požadujete čo najtichší chod, odporúčame hliník. Oproti oceli má navyše odolnejší povrch.

Pojazdy na posuvné dvere

Vďaka pojazdom dvere jazdia sem a tam. Pojazd na posuvné dvere sa skladá z koliesok, na ktoré sa prenáša váha dverí, samotného tela pojazdu a upevňovacej skrutky, ktorú pripevníte k dverovému krídlu.

Teraz si pripravte váhu vašich dverí. Tá bude pri výbere pojazdov rozhodujúca. Platí zásada:

Na 1 kus dverí použite 2 pojazdy na posuvné dvere.

Vďaka tomu sa optimálne rozloží hmotnosť, a posuvné brány alebo posuvné dvere potom budú jazdiť v úplnej rovine.

Posuvné pojazdy vyberajte podľa ich maximálnej nosnosti. U každého výrobku ju nájdete uvedenú. Nezabudnite na to, že na dverách sú posuvné pojazdy 2, teda nosnosť vynásobte dvoma.

 Napr. Máte dvere s šírkou 80 cm. Sú plné a sú z borovice. Tie vážia 55 kg. Vyberiete si systém HELM 100. Ten teda budete vyberať aj v pojazdoch. Nájdete si pojazd pre posuvné dvere s názvom "Pojazd na posuvné dvere HELM typ 91, dvojpárovýJeden pojazdový vozík má nosnosť 45 kg. 45 kg vynásobíte 2 a dostanete 90 kg. To je maximálna nosnosť pojazdov. Pretože vaše dvere vážia len 25 kg, môžete pojazd HELM 100 použiť.

Menšie upozornenie: Každé drevo má inú váhu. Preto si vždy dopredu zistite, koľko vážia práve vaše dvere.

Máte pre posuvné dvere vybratý pojazd? Potom si zapíšte názov, pretože ho budete ešte potrebovať.

Odporúčame:

Vyberajte dvojpárové pojazdy. Prečo? Dvojpárový pojazdový vozík má 4 kolieska. Tie lepšie rozložia váhu, toľko sa neopotrebujú a aj dlhšie vydržia.

Častá chyba:

Mnohí z vás si u nás na jedny veľké a ťažké dvere objednávajú posuvné pojazdy 3. To je však veľká chyba. Môže sa totiž stať, že koľajnice budú mať po montáži drobné nerovnosti. Váha dverí nebude rovnomerne rozložená. Vznikne situácia, že jedno koliesko pojazdu bude zaťažené a druhé bude vo vzduchu. Vďaka kvalite materiálu to pojazd na posuvné dvere chvíľu vydrží, ale cca za 2 roky ho môžete vymeniť.

Pojazdy na posuvné dvere montujte vo vzdialenosti 1/6 (šírky dverí) od okraja.

Napr. Šírka dverí 80 cm. Ich 1/6 je 13,3 cm. Ľavý pojazd bude umiestnený vo vzdialenosti 13,3 cm od ľavého okraja, pravý bude vo vzdialenosti 13,3 cm od pravého okraja.

Pojezd HELM jednopárovýPojezd HELM 150Pojezd Helm dvoupárový

Ukážka vybratých pojazdovýchv vozíkov.

Pojazdové koľajnice (pre posuvné dvere)

Pojazdová koľajnica je taký tunel, do ktorého zasuniete jednotlivé pojazdy na posuvné dvere.

Výber pojazdovej koľajnice už nie je taký ťažký. Pretože ste si starostlivo zapísali názov pojazdu, potom jednoducho nájdete názov pojazdovej koľajnice.

 V príklade ste si vybrali HELM 100. V kategórii koľajníc teda budete hľadať Pojazdovú koľajnicu systému HELM. Z ponuky vyberte "Pojazdová koľajnica na posuvné dvere HELM (prírez na mieru). Veľkosť profilu je to číslo za názvom. V našom príklade teda 100. Veľkosť / typ teda vyberte z ponuky možnosť 100.

Veľkosť a vzhľad už máte. Teraz už len vybrať vhodnú dĺžku.

Minimálna dĺžka pojazdovej koľajnice = 2 x šírka stavebného priestoru

Zostaňme pri príklade. Vezmite si údaj šírky dverného otvoru. Pretože chcete dvere o šírke 80 cm, potom šírka dverného otvoru by tiež mala byť 80 cm. Minimálna dĺžka pojazdovej koľajnice je teda 2 x 80 cm = 160 cm. Koľajnicu objednávajte minimálne 160 cm dlhú.

TIP: Na spojenie viacerých koľajníc slúži spojovacia príruba. Jednoducho vsuniete konce koľajníc a pritiahnete skrutky.

Pojazdová koľajnica je dôležitý prvok kovania pre posuvné dvere, preto sme viac informácií o pojazdovej koľajnici spísali v článku „Zaostrené na koľajnice“.

Kolejnice ocelová HELM Kolejnice hliníková SolidoKolejnice Helm agrar

Ukážka vybraných vodiacich koľajníc.

Uchytenie (alebo upevnenie) 

Koľajnicu pre posuvné dvere musíte pripevniť na strop alebo stenu. Môžete ju pripevniť priamo, pomocou hmoždiniek alebo použijete uchytenie. Uchytenie sa ďalej delí podľa spôsobu použitia. A to:

Vždy sa uistite, že podklad celý posuvný systém vrátane dverí unesie (či má dostatočnú nosnosť).

Nie každá stena domu alebo miestnosti je rovná. Prípadne potrebujete odsadiť posuvné dvere od steny, napr. kvôli zárubniam. Preto použite výškovo nastaviteľné uchytenie. Spodná časť uchytenia slúži na zasunutie koľajnice. Vrchnou časťou si nastavíte pomocou skrutiek požadovanú výšku. K stene výškové uchytenie upevníte pomocou upevňovacej konzoly (čiže nosného uholníka), kedy uchytenie do konzoly jednoducho zasuniete.

V našom príklade zvolíme uchytenie na stenu Helm 100. Tým, že máme 160 cm dlhú koľajnicu potrebujeme minimálne 3 uchytenia. Všeobecne platí, že rozostup medzi uchyteniami by mal byť maximálne 75 cm.

Uchycení kolejnice Helm na stěnuUchycení kolejnice Helm na stropUchycení hliníkové kolejnice na stěnu

Ukážka vybraných uchytení koľajnice.

Príruby

Príruba slúži na pripevnenie dverného krídla k skrutke pojazdu. Môžete sa stretnúť s názvom držiak.

 Pri drevených dverách použite oceľovú prírubu, pri sklenených zase špeciálnu prírubu pre sklenené dvere, ktorá je stavaná na hrúbku skla 8 – 10 mm.

V našom príklade chceme použiť masívne dvere. Tu použijeme prírubu s názvom “Držiak pre drevené konštrukcie HELM Typ 93”. Opät vyberiete veľkosť / typ: 100.

PřírubaPříruba Solido 80Příruba na skleněné posuvné dveře

Ukážka vybraných prírub.

Doraz

Doraz zabraňuje pojazdom, aby vyšli z koľajnice. Na každú stranu pojazdovej koľajnice teda umiestnite jeden. Zároveň, pomocou dorazu ovplyvníte rozsah, kam sa môžu dvere posunúť.

Pri hliníkovom kovaní môžete použiť aj tlmenie, ktoré dvere plynulo zasunie. Veľmi sa hodí pre sklenené dvere.

Výber dorazu pre náš príklad bude opäť podľa názvu. Teda koľajnicový doraz HELM 100, krátký doraz.

Doraz pro posuvné dveřeDoraz do hliníkové kolejniceTlumení do hliníkové kolejnice

Ukážka vybraných dorazov a tlmení do koľajníc.

Spodné vedenie

Spodné vedenie zaisťuje, aby nedochádzalo k bočným výkyvom brány alebo dverí.

Druhov spodného vedenia je viac. Väčšinu z nich sme popísali v samostatnom článku Spodné vedenie pre posuvné dvere. Pri použití v exteriéri nie je veľmi vhodné používať drážky. Padá do nich lístie, môže tam zmrznúť voda a údržba je nakoniec náročná. Odporúčame preto použiť vodiacu kladku a vodiacu lištu, ktorú buď zafrézujete do dverí, alebo k dverám priskrutkujete.

V interiéri zase odporúčame spodné vedenie pre sklenené alebo drevené dvere.

Pre náš príklad teda vyberieme spodné vedenie. Pretože máme masívne dvere, bude sa nám hodiť princíp vodiaceho profilu so spodným vedením. Do dverí zafrézujete vodiaci U profil, na zem umiestnime vodiaci čap, ktorý bude jazdiť vo vodiacom profile. Pri spodnom vedení už kompatibilitu riešiť nemusíte.

Spodní vedení ocelové HelmPodlahové vedení HelmPodlahové vedení skleněných dveří

Ukážka vybraných komponentov spodného vedenia.

Dverové kovanie

Čerešničkou na torte potom pre vás bude výber madel, kľučiek na dvere alebo mušlí. Záleží, čo preferujete a čo sa vám páči. Berte do úvahy, že pri použití madla sa dvere nemôžu úplne zasunúť. Pri montáži dverí do stavebného púzdra odporúčame vybrať mušle na posuvné dvere.

Výber madla na dvere môže byť pre niekoho náročný, preto sme si pre vás pripravili článok “Ako vybrať madlo na dvere”.

Kompatibilita

Kompatibilitu jednotlivých komponentov zaistíte jednoducho. Vždy vyberajte podľa názvu výrobku.

V našom príklade sme vybrali rad výrobkov HELM 100. S týmto názvom teda vyberiete:

 • pojazdy na posuvné dvere,
 • pojazdovú koľajnicu,
 • uchytenie pojazdovej koľajnice,
 • príruby,
 • dorazy,

Dúfame, že ste sa zorientovali vo výbere. Ak máte akúkoľvek otázku, obráťte sa na nás.

Článek pro Vás sepsal Dalibor z Laporte.cz