Pojazdy pre posuvné dvere sú najdôležitejším prvkom posuvného systému a nosnosť celého posuvného systému udáva práve tento prvok. Pojazdové kolieska si preto rozoberieme v tomto článku podrobnejšie a do hĺbky.

Koľko pojazdov na posuvné dvere potrebujete?

Pojazdy na posuvné dvere udávajú nosnosť celého posuvného systému, avšak treba brať do úvahy, že vždy je potrebné na každé dverné krídlo pojazdové kolieska dve. Preto sa nosnosť systému rovná dvojnásobku nosnosti jedného pojazdu. Použitie dvoch pojazdov na jedno krídlo má svoje opodstatnenie z hľadiska funkčnosti, pretože práve 2 pojazdové kolieska zaistia správne rozloženie váhy bremena. Nikdy nepoužívajte pojazdové kolieska na posuvné dvere viac ani menej ako 2, pretože ťažisko potom nebude rovnomerne rozložené a pojazdy sa zničia.

Aké voliť pojazdové kolieska?

Pojazdov na posuvné dvere je niekoľko druhov, ako napríklad oceľové pojazdy, pojazdy pre hliníkové profily, otočné pojazdy a pod. Pri oceľových pojazdoch ponúkame jednopárové pojazdové kolieska alebo dvojpárové pojazdové kolieska. Zatiaľ čo jednopárové pojazdy slúžia pre posuvné dvere s nižšou hmotnosťou, dvojpárové pojazdy sa používajú na vráta a ťažšie dvere. Odporúčame používať v každom prípade dvojpárové pojazdové kladky, pretože zaisťujú lepšie rozloženie hmotnosti, a tým dlhšiu funkčnosť systému. Pri nižšej váhe a nie príliš častom otváraní a zatváraní dverí je vhodné použitie aj jednopárových pojazdových koliesok.

Pojazd na posuvné dvere - Laporte.sk Hliníkový pojazd - Laporte.sk Otočný pojazd na dvere - Laporte.sk
Dvojpárový oceľový pojazd na posuvné dvere HELM Hliníkový pojazd na posuvné dvere SOLIDO 80 Otočný dvojpárový oceľový pojazd na posuvné dvere

Oceľové pojazdové kolieska

Tieto pojazdy na posuvné dvere / vráta sú charakteristické svojou pevnosťou a odolnosťou. Využívajú sa hlavne v exteriéri ako pojazdy na posuvné vráta alebo pre slnolamy či okenice kvôli svojim vlastnostiam, a teda pevnosť a odolnosť voči korózii a nepriaznivým podmienkam. Vďaka rôznym veľkostným typom (HELM 100, 300, 400 a 500) si vyberiete určite. Veľkostné typy sú stanovené na základe nosnosti. Tabuľku s nosnosťou nájdete aj na karte produktu pojazdu HELM. Môžete ich použiť aj v interiéri, ale pojazdy odporúčame použiť na posuvné dvere, ktoré sa tak často neotvárajú, pretože pojazdové kolieska sú mierne hlučné.

Tabuľka s nosnosťami - Laporte.sk

Zvláštnym variantom oceľových pojazdov sú otočné pojazdové kolieska, ktoré sa volia keď potrebujete, aby bremeno zmenilo smer. Otočné pojazdy sa potom kombinujú s koľajnicovým oblúkom. Tieto pojazdové kolieska ponúkame ako jednopárové otočné pojazdy nebo dvojpárové otočné pojazdy

Pojazdové kolieska na posuvné systémy z hliníku

Tieto pojazdové kolieska na posuvné dvere sú charakteristické svojou tichosťou a využitím práve v interiéri. Pojazdy môžete použiť aj vonku, napríklad na zatienenie terasy. Pojazdové kolieska pre hliník disponujú nižšou nosnosťou ako tie oceľové, ale sú tiež odolné a pevné.

Tieto pojazdové kolieska sa využívajú aj v sadách kovania, a to konkrétne v sade kovania pre posuvné dvere HELM. Môžete si ich však nakombinovať samostatne s koľajnicoudorazom alebo tlmením, prírubou a spodným vedením

Naše odporúčanie: 

Oceľové pojazdy na posuvné dvere / vráta použite do exteriéru kvôli pevnosti, vyššej nosnosti a odolnosti voči korózii. Do interiéru zvoľte dverné pojazdy pre hliníkové koľajnice, pretože sú pre bremená s nižšou nosnosťou a hlavne sú menej hlučné.

Pozn.: Celú ponuku pojazdových koliesok nájdete v kategórii Pojazdy na posuvné dvere

Neviete si rady s tým, aké pojazdy a celkovo posuvný systém vybrať? Neváhajte nás kontaktovať e-mailom alebo telefonicky, alebo si prečítajte sprievodcu výberom.