Moment montáže posuvných dveří je důležitým faktorem ve výběru vhodného místa

Než začnete vyberať z rôznych druhov posuvných dverí, musíte vziať do úvahy, v akej fáze stavby, prípadne rekonštrukcie sa nachádzate. Môžete vyberať z 3 základných druhov posuvných dverí:

Pokiaľ zvažujete použitie posuvných dverí do puzdra, počítajte s nimi už pri návrhu, alebo tesne pred stavbou priečok. Samotné puzdro je určené na zabudovanie do priečky. A to sa ťažko robí v momente, keď už ich máte hotové. Je tu však jedna cesta, ktorou sa môžete vydať aj v prípade, že už priečky hotové máte a nechcete ich búrať. Tou cestou je predstena. Tú môžete vybudovať z Ytongu, sadrokartónu alebo dreva. Avšak si uberiete priestor, ktorý by ste mohli využívať.

Ďalšou možnosťou sú posuvné dvere na stenu a na strop. Obe tieto varianty sa dajú použiť v momente, keď už máte stavbu hotovú alebo chcete vymeniť iba dvere. Svoju výhodu to má. Nemusíte na montáž myslieť pri výstavbe a nie je potrebné vykonávať nákladné stavebné práce.

Posuvné dvere do puzdra môžu byť malým umeleckým dielom

Variant posuvných dverí do puzdra je mnohými stavebníkmi uprednostňovaná práve pre to, ako dvere vo výsledku vyzerajú. Môže sa z nich stať aj úžasné umelecké dielo, ktoré je stenou vizuálne orámované.

Skleněné posuvné dveřeZdroj obrázku: https://www.europeancabinets.com/doors/casali/

Výhodou posuvných dverí do puzdra je to, že dvere nezaberú vôbec žiadne miesto. Ako sme už spomínali, ich montáž je potrebné zohľadniť už pri stavbe, čo sa síce nezdá na prvý pohľad, ako prekážka, avšak na stavbe je toľko úloh, že na puzdro môžete skrátka zabudnúť. Musíte si tiež pripočítať cenu samotného pouzdra, ktoré nie je práve lacnou záležitosťou. (Viete, že to ide aj bez puzdra? Článok posuvné dvere do puzdra bez puzdra vám odhalia, ako na to.)

Ďalšou výhodou je to, že tesnenie dverí do puzdra je porovnateľné s tesnením klasických dverí. Je to spôsobené tým, že nemajú medzeru medzi dverami a múrom ako pri posuvných dverách na stenu. Nezabudnite použiť těsnící kartáč, ktorý zabraňuje šíreniu hluku.

Pri výbere vhodného miesta pre posuvné dvere do puzdra musíte veľmi počítať. Pokiaľ na stenu budete chcieť umiestniť napr. vypínač alebo zásuvku, započítajte hĺbku ich strojčekov v stene. Pokiaľ by ste mali v pláne priečku, ktorá je napr. 10 cm široká, potom by sa vám kombinácia puzdra a zásuvky nemusela do šírky steny vojsť.

Posuvné dvere na stenu alebo na strop oživia váš interiér a ušetria miesto

Pokiaľ chcete meniť len dvere, potom stavte na posuvné dvere na stenu alebo strop. Jediný rozdiel medzi nimi je v mieste montáže. Vždy si ale overte, či stena alebo strop celý systém unesie.

Pri oboch variantoch týchto dverí si musíte dávať pozor na to, kam ich umiestnite. Vždy zvažujte praktickosť. Pýtajte sa:

  • Dosiahnem na vypínač pohodlne? Inak povedané: Nebudú mi dvere prekážať, keď si budem chcieť rozsvietiť?
  • Keď do zásuvky zapojím spotrebič, nebude mi prekážať drôt?
  • Mám dosť miesta na stene na otvorenie celých dverí?
  • Nebude mi prekážať nábytok? Prípadne: dá sa tá skriňa odsunúť?

Vždy teda berte do úvahy rozmiestnenie zásuviek a vypínačov, nábytku, ale aj priestoru na stene. Dvere sa musia niekam otvárať. Pokiaľ vyberiete vhodné miesto, výsledkom bude perfektný doplnok do vášho domu alebo bytu.

Skleněné posuvné dveře Laporte.cz

Kde posuvné dvere využívate najčastejšie?

Na čo sa zamerať už ste sa dozvedeli. Ale kam ich použiť? Posuvné dvere môžete využiť prakticky všade. Ich veľkou nevýhodou je malá tesnosť proti hluku a pachom (príp. vlhkosti). V domoch a bytoch, kde sa využíva rekuperácia, je práve takáto netesnosť žiaduca. Preto sa ich nemusíte nutne vzdávať.

Kování pro posuvné skleněné dveře

Aké miesta to môžu byť?

  • Oddelenie temnej chodby a obývacej izby pomocou presklených dverí vám zaistí presvetlenie aj tých najtemnejších miest.
  • Kuchyňu a obývaciu izbu môžete jednoducho oddeliť pomocou veľkých zhrňovacích dverí. Tie použijete napr. pri varení, keď nechcete počúvať odsávač pár. Zhrňovacie dvere prešli modernizáciou. Akú? To sa dozviete v článku Zhrňovacie dvere nie sú len odkazom minulosti.
  • Šatňu máte väčšinou hneď pri spálni. Aj tu sa hodia posuvné dvere, ktoré vám ušetria veľa miesta. A pokiaľ na ne prilepíte zrkadlo, budú plniť hneď dvojakú funkciu.
  • Použitie posuvných dverí do kúpeľne je trošku kontroverzná téma už kvôli zvukom, ktoré nechcete, aby sa šírili do ostatných miestností. To je možné vyriešiť posuvnými dverami do puzdra s pridaním tesniacej kefy.
  • Posuvnými dverami je možné vybaviť aj rôzne izby. Od pracovne, až po spálňu. Aj napriek tomu, že sú posuvné, dajú sa zamykať. A vaše malé tajnosti zostanú v bezpečí.
  • Špajza je asi to najčastejšie miesto, ktoré využívate pre posuvné dvere. Sú to dvere, ktoré sú malé, a navyše šetria cenný úložný priestor.