Ako vybrať pergolu na záhradu alebo terasu?
Potrebujete vyriešiť zatienenie (zastrešenie) terasy alebo zvažujete využitie záhradnej pergoly kvôli slniečku, ktoré je v lete intenzívne, a vy tak hľadáte úkryt pred jeho lúčmi? V tomto článku vám ukážeme ako pomôže záhradná pergola (aj na terasu) priniesť tieň.
Čo je pergola?
Pergola je prevzatá z latinského jazyka a znamená výčnelok. Používa sa pre ňu výraz altánok, ktorý môže aj nemusí byť súčasťou rodinného domu alebo ho môžete použiť na záhradu. V tomto prípade by sme použili voľne stojacu pergolu na záhradu.
Záhradné pergoly možno považovať za medzičlánok medzi otvoreným a uzavretým priestorom, a to vďaka jej konštrukcii. Spravidla záhradná pergola pozostáva zo štyroch, alebo viacerých stĺpcov a strechy. Strecha môže byť zo skla, polykarbonátových dosiek, pvc materiálu alebo z otočných lamiel, ktoré sú typickým prvkom pre bioklimatické pergoly.
Funkcie pergoly
Záhradná pergola alebo pergola pri dome plnia hneď niekoľko funkcií. Základnou funkciou pergoly je zatienenie priestoru (pergoly na terasu, záhradné pergoly, pergoly pri bazén), teda zabráneniu prieniku slnečných lúčov.
Ľudia vyhľadávajú pergoly na terasu aj pre to, aby mohli tráviť na terase čas aj počas nepriaznivého počasia, pretože pergola na terasové pergoly perfektne chránia pred dažďom.
Ďalšou funkciou je estetickosť, pretože moderné hliníkové (kovové) pergoly pomáhajú vytvoriť minimalistický vzhľad domov i záhrad a drevené pergoly naopak dodávajú záhrade rustikálny vzhľad.
V neposlednom rade plní pergola aj ochrannú funkciu, konkrétne u záhradného nábytku a vonkajšieho vybavenia, ako je napríklad gril.
Druhy pergol
Dôležitým krokom je výber toho správneho materiálu záhradnej alebo terasovej pergoly pri dom. Vzhľadom k tomu, že pergoly sú určené na terasu alebo záhradu, teda do exteriéru, je potrebné vybrať odolný materiál. Preto odporúčame namiesto drevených pergol, ktoré potrebujú pravidelnú údržbu a revíziu, zvoliť kvalitné hliníkové (kovové) pergoly na terasu alebo do záhrady. Tieto hliníkové pergoly vydržia omnoho dlhšie ako drevené pergoly, avšak ich obstarávacia cena je vyššia ako u drevených pergol.
(Zdroj: Pinterest)
Ďalším kritériom je materiál strechy. Vybrať si môžete sklenenú strechu, ktorá dodáva miestu pod pergolou veľa svetla, avšak nevytvorí dostatočne silný tieň. Podobné vlastnosti má aj strecha z polykarbonátových dosiek, ktoré sú oproti sklu lacnejšie a praktickejšie.
Najideálnejšou možnosťou terasovej alebo záhradnej pergoly sú bioklimatická (lamelová) hliníková pergola alebo hliníková pergola s posuvnou strechou z nepremokavého pvc materiálu.
Bioklimatické hliníkové pergoly môžete použiť ako prístrešky, záhradné terasy alebo pergoly na terasu. Bioklimatické (lamelové) hliníkové pergoly pozostávajú z pohyblivých lamiel. Lamely sa dajú otočiť, a zabezpečiť tak odvetranie horúceho vzduchu spod pergoly, kde môže byť v lete kľudne aj o 10°C viac než mimo hliníkovej pergoly. Hliníková bioklimatická pergola je najčastejšie využívaná pergola na terasu, pretože pôsobí minimalisticky, jednoducho a moderne a navyše je funkčná a účelová.
Pergola s posuvnou strechou disponuje strechou z PVC materiálu, a dá sa odtiahnuť a vytvoriť tak otvorený priestor pod pergolou. Tento druh pergoly využívajú na svoju terasu hlavne reštaurácie.
Kam umiestniť pergoly?
Pergoly, hlavne hliníkové, teda kovové pergoly majú všestranné využitie vďaka svojej odolnosti a pevnosti. Využiť ich preto môžete napríklad takto:
Hliníková (kovová) pergola na terasu pri dome
Hliníková pergola jako záhradný prístrešok pre auto (zdroj: Pinterest)
Záhradná hliníková bioklimatická (lamelová) pergola (Zdroj: Pinterest)
Hliníková pergola na terasu reštaurácie
Údržba pergoly
Údržba záhradnej pergoly alebo pergoly na terase je kľúčová z hľadiska životnosti drevenej alebo hliníkovej (kovovej) pergoly.
Drevené pergoly sú charakteristické pomerne náročnou údržbou, pokiaľ chcete, aby pergola vyzerala stále pekne. Pergolu treba lakovať, natierať farbou a kontrolovať stav dreva, či konštrukcia pergoly nie je poškodená. Drevo môže vplyvom dažďu začať hniť. Aj z tohto dôvodu drevené pergoly vydržia len niekoľko rokov, teda menej ako hliníkové (kovové) pergoly.
Aj z tohto hľadiska je lepšia hliníková (kovová) pergola vhodná na terasu alebo do záhrady. Vďaka materiálu, z ktorého je vyrobená, je pevná a odolná voči vplyvom počasia. Údržba nenáročná. Konštrukciu nie je potrebné natierať alebo lakovať.
Pergoly aj doplnky k nim ako je bočné zatienenie pergoly, svetlo (osvetlenie) do pergoly, vyhrievanie do pergoly, alebo iné doplnky do pergoly nájdete v našej ponuke pod kategóriou Hliníkové pergoly na terasu alebo do záhrady.