Hľadáte dvere do interiéru a neviete, podľa akých parametrov ich vybrať? V tomto článku vám poradíme, na čo si dať pozor, a ktorých kritérií sa držať, aby ste si vybrali tie správne dvere do vášho interiéru. Či už hľadáte falcové dvere, bezfalcové dvere, bezobložkové dvere alebo presklené dvere, radi vám pomôžeme s výberom.

Materiál dverí a povrch dverí - výplň

Interiérové ​​(izbové) dvere majú rôzne dizajny, medzi najčastejšie vyhľadávané patria biele dvere, drevené dvere alebo presklené dvere. Avšak, tú hlavnú časť materiálu majú dvere „pod povrchom“. Ponúkame v značke ERKADO dve výplne, a to MDF dosku pre povrchy GREKO a drevený rám pre povrchy CPL a PREMIUM.

MDF doska je lacnejšou alternatívou masívneho dreva. Je vyrobená z drevných vlákien. Povrchová úprava môže byť prevedená lamináciou (CPL), dyhovaním a pod. Rozdiel oproti drevotrieske je v tom, že MDF doska sa vyrába za mokra, drevné častice sú menšie a hustejšie a celok je teda silnejší a mohutnejší ako drevotrieska.

Druhou variantou je masívny drevený vertikálny rám, ktorý zabezpečuje ešte lepšiu stabilitu. Vďaka tomu dvere zaručujú dlhé bezporuchové použitie aj v náročných podmienkach.

MDF doska - interiérové dvereMasívny drevený rám - interiérové dvere

GREKO

Interiérové ​​(izbové) dvere v dizajne GREKO majú výplň MDF dosku a povrch je preimpregnovaný, teda potlačený a následne ošetrený lakom, ktorý dvere ochráni. Silikón, ktorý je obsiahnutý v laku spôsobuje, že sa interiérové ​​dvere s povrchom GREKO vyznačujú zvýšenou odolnosťou voči vode. Dvere v interiéri pôsobia dojmom, že sú vyrobené z prírodného dreva. Tento povrch je označovaný ako "fóliovaný", ale vďaka hrúbke povrchu majú interiérové ​​dvere väčšiu odolnosť proti škrabancom. 3D GREKO je najpopulárnejší povrch a spĺňa parameter kvalita – cena, preto je vhodný do bytových domov.

Ošetrenie povrchu je možné vlhčenou handričkou s roztokom čistiaceho prostriedku, bez obavy z poškodenia dverí.

CPL 

Povrch CPL LAMINÁT je vysoko odolný proti poškriabaniu, oteru, vysokým teplotám a UV žiareniu. CPL má na sebe jemnú štruktúru kresby dreva, čím dodatočne obohatí celkový vzhľad dverí a dodá nádych prírody. Hrana a plocha dverí sú veľmi odolné, preto sú dvere vhodné ako pre domácnosti, tak aj pre tzv. náročné priestory (vystavené vyšším teplotám alebo vysokej frekvencii používania, nešetrnému zaobchádzaniu.

Ošetrenie povrchu je možné bežným čistiacim prostriedkom.

PREMIUM 

Povrch Premium je na báze polypropylénu (PPR), teda materiálu s veľmi vysokou odolnosťou voči oderu aj poškriabaniu, a zároveň s vysokou estetickou hodnotou, pričom verne napodobňuje prírodné drevo a je ťažko horľavý.

Vyššie uvedené vlastnosti spôsobujú, že interiérové ​​dvere s povrchom PREMIUM garantujú dlhoročné bezproblémové používanie ako pre domácnosti, tak aj v náročných podmienkach.

Odolnosť povrchu Premium je rovnaká ako Laminát CPL, ale má lepší vzhľad vďaka viac štruktúrovanému reliéfu. Ošetrenie povrchu je možné bežným čistiacim prostriedkom.

Orientácia dverí (ľavé alebo pravé dvere)

Orientácia dverí môže byť ľavá alebo pravá, a to podľa smeru, do ktorého sa otvárajú. Na základe toho sa volia ľavé dvere alebo pravé dvere.

Pravé dvere do interiéru - otváranieĽavé dvere do interiéru - otváranie

Prevedenie dverí (falcové, bezfalcové, bezobložkové) 

Ponuka interiérových dverí je široká nielen čo sa týka dekorov, ale aj prevedenia dverí. Niekto hľadá bezfalcové dvere, niekto radšej volí klasické falcové izbové dvere a dizajnéri volia do svojich interiérových návrhov hlavne bezobložkové interiérové ​​dvere. A aký je medzi nimi rozdiel?

Falcové dvere - Laporte.sk

Falcové dvere

Najväčšia klasika interiérových dverí. Falcové dvere sú také interiérové ​​dvere, ktoré majú polodrážku, teda falc. Keď sa dvere zatvoria, nie sú v rovnej línii s obložkou / zárubňou (teda trčia do priestoru) a pánty falcových dverí sú vidieť. Na pánty sa potom dajú prikúpiť aj krytky v konkrétnej farbe. Falcové interiérové ​​dvere môžeme voliť kdekoľvek. Hodia sa ako interiérové ​​izbové dvere alebo dvere do kúpeľne alebo kancelárie a pod. Ich najväčšou výhodou je cena, pretože je bezkonkurenčne najnižšia, čo sa týka druhov dverí.Bezfalcové dvere - Laporte.cz

Bezfalcové dvere

Ako už vyplýva z názvu „Bezfalcové dvere“, tento druh dverí je bez falcu, teda bez polodrážky. Bezfalcové dvere pri zatvorení budú v jednej línii s obložkou. To zaručí minimalistický a elegantný vzhľad interiérových dverí. Bezfalcové interiérové ​​dvere sú v porovnaní s falcovými dverami drahšie, za čo môže aj komplikovanejší systém pántov, ktoré sú vo dverách použité. Pánty sú tzv. skryté, teda nie sú vidieť. Obložka na interiérové ​​dvere, ktorá je v rovnakej línii ako bezfalcové dvere sa dá k dverám nakonfigurovať.


Bezobložkové dvere - Laporte.sk

Bezobložkové dvere

Dizajnové dvere, ktoré nesú názov bezobložkové dvere, sa stávajú nastupujúcim trendom v oblasti dverí do interiéru. Ako vyplýva z názvu, bezobložkové dvere nemajú obložku. Majú špeciálne puzdro, ktoré zaistí to, aby sa dvere zavreli. Bezobložkové dvere sa teda zatvárajú priamo do steny, teda do špeciálneho puzdra. Pôsobia veľmi čisto, premyslene a minimalisticky. Bezobložkové dvere sú využívané hlavne v interiéroch, ktoré navrhujú dizajnéri alebo ľuďmi, ktorí majú radi design a radi si zaň priplatia.


Veľkosť dverí 

Pri určení rozmerov dverí vychádzame z tzv. menovitého rozmeru, čiže priechodnej svetlej šírky a výšky dverí.

Základná šírka vnútorných dverí začína na 600 mm, čo je najmenší rozmer, ktorý je vhodný pre interiérové ​​dvere. Interiérové ​​dvere 60 používame do kúpeľne alebo do menej frekventovaných priestorov. Avšak, treba brať do úvahy aj sťahovanie nábytku alebo elektronických spotrebičov, preto aj podľa tohto kritéria vyberáme dvere do interiéru. Izbové dvere sú vhodné vo veľkosti 700-900 mm. Do verejných budov sa používajú dvere so šírkou 1100 mm, a to hlavne kvôli veľkému množstvu osôb, ktoré dverami prechádzajú.

Na našom e-shope ponúkame dvere 60, dvere 70, dvere 80, dvere 90, dvere 100, dvere 110. Avšak, ak potrebujete interiérové ​​(izbové) dvere v atypickom rozmere, kontaktujte nás telefonicky alebo e-mailom.

Priechodná výška dverí býva najčastejšie 1970 mm, alebo 2100 mm.

Druhy skla

Pokiaľ kupujete dvere so sklom, berte do úvahy rôzne druhy skla. V našej ponuke nájdete viacero dverí so sklom, napríklad interiérové dvere s čírym, matným, mliečnym alebo čiernym sklom.

Zámky do dverí

V ponuke sú tri základné zámky. Vybrať si môžete typ OB (označovaný aj ako BB), teda zámok na obyčajný kľúč. Ďalšou možnosťou je zámok PZ, teda zámok na FAB vložku. Vybrať si môžete aj zámok priamo určený na WC, kde z jednej strany je možnosť zamykania a na strane druhej odomykanie nie je možné (len v prípade núdze, skrutkovačom). Poslednou variantou zámku je zámok UZ, ktorý pozostáva iba z otvoru na kľučku a interiérové ​​dvere nie je možné zamknúť.

OB zámok na interiérové dverePZ zámok na interiérové dvereWC zámok pre interiérové dvere

Ventilácia

V niektorých situáciách si interiérové ​​dvere vyžadujú ventiláciu, a to najmä kvôli vetraniu malej miestnosti. Na výber sú pre interiérové ​​dvere ventilácie v podobe plastových koliesok (prieduchov), mriežky, kovových okrúhlych alebo hranatých prieduchov.

Plastové kolieska - ventilácia na dvereKovové prieduchy- ventilácia na dvereVentilačné prieduchy na interiérové dvereVentilačná mriežka na interiérové dvereVentilačný výrez na dvere

Krytky na panty

Krytky na pánty sú ďalším doplnkom pre interiérové ​​dvere. Slúžia na zakrytie pántov v prípade, že nechcete, aby boli pánty vidieť. Krytky ponúkame vo viacerých prevedeniach, viac informácií nájdete na karte konkrétnych dverí do interiéru.

Kľučky na dvere

Kľučky na dvere si môžete vybrať na e-shope v kategórii Kľučky na dvere, kde ponúkame rôzne dizajny interiérového dverného kovania. Vybrať si môžete napríklad obľúbené čierne dverové kovanie pre interiérové ​​dvere, hliníkové kľučky na dvere alebo nerezové kľučky na interiérové ​​dvere a dotvoriť tak požadovaný vzhľad pre interiérové ​​dvere.

Všetky interiérové ​​dvere nájdete v kategórii Interiérové ​​dvere a v podkategóriách Falcové dvere, Bezfalcové dvere, Bezobložkové dvere, Biele dvere alebo Presklené dvere.

Pokiaľ potrebujete poradiť s výberom dverí do interiéru, alebo si nie ste istí výberom, kontaktujte nás telefonicky alebo e-mailom.